top of page
Szukaj

Resuscytacja w czasach pandemii

W związku z ogłoszeniem przez Światową Organizację Zdrowia ( WHO ) pandemii COVID-19 Europejska Rada Resuscytacji opublikowała Wytyczne COVID-19. Celem tych Wytycznych jest ograniczenie zagrożenia zdrowotnego osób udzielających pomocy - zarówno laików jak i Pracowników Ochrony Zdrowia, w trakcie prowadzenia czynności z zakresu BLS, ALS, PBLS/EPALS, NLS i Pierwszej Pomocy.


Uciskanie klatki piersiowej i resuscytacja krążeniowo-oddechowa to zabiegi potencjalnie generujące aerozol z dróg oddechowych pacjenta.


Wytyczne COVID-19 określają minimalny poziom ochrony indywidualnej personelu, w przypadku zakażeń przenoszonych droga kropelkową i powietrzną.


Zalecają również inne metody zmniejszające narażenie Pracowników Ochrony Zdrowia:

- Powszechne stosowanie filtrujących wymienników ciepła/wilgoci i filtrów HEPA, włączonych pomiędzy źródłem wentylacji ( worek samorozprężalny, respirator ) a drogami oddechowymi osoby ratowanej, w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się aerozolu z dróg oddechowych chorego.

- Stosowanie elektrod samoprzylepnych w trakcie wykonywanej defibrylacji i urządzeń do mechanicznej kompresji klatki piersiowej (jeśli są dostępne), w celu zmniejszenia kontaktu fizycznego z ratowanym, podczas trwania resuscytacji. (np. Corpuls CPR - https://www.resculine.pl/corpuls).


Wytyczne wydano 24 kwietnia 2020.

Wraz z rozwojem wiedzy i doświadczenia o COVID-19, mogą one ulec kolejnym modyfikacjom.

Z aktualnymi i szczegółowymi Wytycznymi COVID-19 można zapoznać się na stronie https://www.prc.krakow.pl/wytyczne_covid.html111 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Kommentare


bottom of page